Thursday, May 31, 2012

Sheryl Sandberg Harvard Business School'un Mezuniyetinde Konuşma Yaptı

Sheryl Sandberg Harvard Business School'dan 1995'te mezun oldu.
Facebook'un Chief Operating Officer'ı (COO), Sheryl Sandberg, kendisin de mezun olduğu Harvard Business School'un bu seneki mezuniyet töreninde bir konuşma yaptı. Kendi kariyer geçmişinden ve kadınların yöneticilik pozisyonlarında karşılaştığı sorunlardan bahseden Sandberg, gerçekçi ve esprili konuşmasıyla öğrencilere yol gösterdi.

Bugün Silikon Vadisi milyarderleri arasında gösterilen Sandberg, daha önce Google'da da yöneticilik yaptı. Konuşmasında Google'ın henüz sistematik bir yapılandırmaya geçmeden kendisinin yöneticilik pozisyonuna getirilmesini öncesinde tedirginlikle karşıladığını, ancak CEO Eric Schmidt'in, ''Sen şu anda çok büyüyecek bir şirkete giriyorsun, bu füzeyi kaçırma.'' demesiyle kafasındaki kariyer konseptini değiştiren Sandberg, öğrencilere şu öğüdü verdi: ''Geleneksel olarak merdiven gibi basamak basamak çıkılan kariyer fikri artık değişmeli, artık bir çok füze var, füzeleri kaçırmayın.'' dedi.

Sandberg aynı zamanda Harvard Business School'da yaşadıklarından da örnek verdi. ''O senelerde 90 kişinin aynı anda Internet'te birbiriyle iletişim kurması imkansız gibi birşeydi. Biz bunu Harvard'ın işletme okulunda online ders platformu yaratmaya çalıştığımızda yaşadık... Bugün ise milyonlarca insan aynı anda fikir belirtebiliyor. İletişim büyük bir hız kazandı. Facebook, twitter veya bir cep telefonunuz varsa herhangi bir konuda fikir belirtebilirsiniz.'' Sandberg bu iletişim kolaylığının hiyerarşik yapıları zayıflattığını da söyledi. Ancak Sandberg halen yeni çağ şirketlerinde hiyerarşik yapının daha az da olsa olduğunu ve bunu kırmanın yöneticilerin bir sorumluluğu olduğunu belirtti.

Sandberg konuşmasında iletişim çağının insan hayatına etkilerinden de bahsetti.
İki çocuğu olan Sandberg, kadınların şirketlerde en yüksek pozisyonlara gelememesini bir problem olarak altını çiziyor. Geçtiğimiz aylarda çocuklarıyla yemek yemek için işten 5'te çıkmasının büyük haber olmasını şaşkınlıkla karşılayan Sandberg şunu belirtti: ''Bu demektir ki kadınların yöneticilik pozisyonlarında olması halen alışık olmadığımız birşey. Bu yönde sadece sözler verilmemeli, kadınlar gerçekten de daha öne geçebilmeli.''

Sheryl Sandberg'ün 1995'te mezun olduğu Harvard İşletme Okulu, US News'un sıralamasında en üst sırayı Stanford'ın İşletme Okulu ile paylaşıyor. Harvard İşletme Okulu'nun ünlü mezunları arasında, şu anda Amerika'daki başkanlık yarışında Obama'nın rakibi olan Mitt Romney, ve bu sene mezun olan eski top-model ve Bankable Productions'ın sahibi Tyra Banks bulunuyor.

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

paylaşın :)

Get widget